vikcustoms@gmail.com
(044) 201-60-57, (067)-468-86-04
(067) 501-20-71 (інфо підтримка)
задати питання
(067) 501-20-71

Хто знищує українські ліси


В Україні залишилося 10,4 млн га лісів. Ще десять років тому їх було на чверть більше
 

Хто знищує українські ліси


Всесвітній день охорони навколишнього середовища, який відзначається сьогодні, Україна зустрічає неабияк "полисілою". За даними Держслужби статистики, за останні 10 років вирубано понад 4 млн га лісів, а відновлено всього трохи понад 0,5 млн га. Вже зараз Україна вважається однією з наймалолісистіших країн Європи – лісами покрито 16% території, а повинно бути не менше 20%. Водночас в Держагентстві лісових ресурсів стверджують: лісів, навпаки, стало більше. А в тому, що ліси безконтрольно вирубують, винні, мовляв, інші міністерства і відомства. А також приватники, які контролюють понад 25% лісового фонду країни.
 

--1_30


Як рубають і саджають
 

Як роз'яснили нам у Держлісагентстві, в підконтрольних їм лісах проводять тільки планові рубки, переважно санітарні, тобто видаляють хворі, пошкоджені дерева. Суцільні рубки проводяться рідше – в тих місцях, де дерева досягли зрілості – 80-річного віку. Таких лісів багато в Карпатах і на Поліссі, де в 1940-х проводилися масові насадження.
 

"Лісова галузь – це ще й частина економіки країни, тому, якщо дерево перезріє, то деревина втратить свої товарні якості і цінуватиметься дешевше, – роз'яснив нам керівник прес-служби Держлісагентства Валентин Колєчкін. – Тому обсяги рубок зростають і найближчими роками ще збільшаться".
 

Але, за словами Колєчкіна, при суцільних рубках лісові господарства протягом двох років зобов'язані засадити вироблення ділянки молодими саджанцями. Так і роблять, навіть з запасом: за даними агентства, молодих дерев висаджено на 5% більше, ніж зрубано. Ось тільки ростимуть вони до зрілості ще 75-80 років. До речі, за статистикою, в Україні найпоширеніші лісу соснові – 33% і дубові – 24%. Ще 8% це ялини, 7% – бук, по 6% вільха і береза, ще 16% припадає на інші породи дерев. А ось що твориться в комунальних лісах, тобто які належать місцевій владі (їх 13% лісового фонду, або 1,35 млн га), а також Мінекології, Міноборони (1%), приватних структурах (6%), контролю піддається насилу. Цікаво, що 7% лісового фонду у нас... безхазяйні. При санітарних рубках ліс відновлюється за рахунок молодої порослі, яка виросла з шишок, жолудів.
 

Гинуть
 

За останні 10 років ще 200 тис. га (+5% до вирубаних) загинули – від пожеж, буреломів, шкідливих комах і браконьєрів). У Держлісагентстві кажуть, що з природними пожежами можна боротися, проводячи вирубки сушняка і відкриваючи протипожежні смуги, але 80% загорянь – це людський фактор: кинуті багаття, недопалки. В рази більше вигорає лісів в посушливе літо, так було 2017 року, коли згоріло 8 тис. га. Найсвіжіший випадок – від кинутого недопалка загинуло 580 га лісів на Херсонщині, де лісистість – всього 4% від території області. Для порівняння: на Закарпатті лісів – 51%, на Рівненщині – 36%. У соснових лісах Житомирщини активізувалися короїди, боротися з якими надзвичайно складно, оскільки вони живуть не на голках, як, наприклад, волохаті гусениці, яких можна отруїти отрутохімікатами, а під корою. Через це щороку гинуть сотні гектарів корабельних сосен. Допоможуть тільки біологічні методи: розведення дятлів і спеціальних комах, що харчуються короїдами. Але це дорого і затратно, а з фінансуванням галузі є проблеми.
 

Браконьєрять
 

Але найголовніший ворог українських лісів – браконьєри. Незважаючи на мораторій на вивіз за кордон лісу-кругляка, триває хижацьке вирубування найцінніших порід дерев – дуба і бука. Наприклад, за повідомленнями Волинської обладміністрації, в регіоні діють десятки нелегальних пилорам, які приймають дерево, не питаючи про його походження. За один 80-100-річний дуб (2 куб. м деревини) браконьєри можуть виручити до 15 тис. грн.
 

"Діють організовані групи з 4-5 осіб з автомобілями, бензопилами, зброєю, – розповіли нам в одному з лісогосподарств Житомирщини. – Лісників залякують, стріляють в них, але, на щастя, не на поразку, а щоб налякати. Деревину масово вивозять до сусідньої Рівненської області, де працюють фірми з прийому та незаконного вивезення лісу за кордон".
 

Вирубка: 20% поза законома
 

Екологи також б'ють на сполох. За підрахунками голови Асоціації зелених України Ярослава Задесенця, браконьєри вирубують приблизно 3 млн куб. м деревини на рік – це близько 20% від загального обсягу всіх її заготовок. Найбільше незаконних вирубок в Карпатах, де багато рідкісних лісів, насамперед букових, кубометр яких коштує 10-15 тис. грн тільки в кругляку, а розпиляний на дошки – в рази дорожче. Почалося масове хижацьке вирубування лісів під корінь на продаж на Донбасі, в зоні боїв на Сході – половина незаконних вирубок припадає на цей регіон. Незважаючи на те що 2015 року ВР ввела мораторій на 10 років на експорт лісу-кругляка, крім сосни, щоб зменшити нелегальну вирубку лісу, цього не сталося.
 

"Мораторій не допоможе, потрібно прикрити тіньовий бізнес", – упевнений Задесенець. А голова Всеукраїнської екологічної ліги Тетяна Тимочко навела такий приклад: 100 років тому карпатські ліси займали 95% поверхні гір, зараз лісів там удвічі менше. "Після суцільних вирубок схили втрачають здатність утримувати вологу, створюється небезпека сходу лавин і селів. Опади стікають в річки, викликаючи повені", – обурена Тимочко.
 

У Держлісагентстві кажуть, що у них немає повноважень боротися з незаконною вирубкою лісів, але пропонують свій спосіб: електронний облік деревини – чіпування колод з внесенням до електронної бази. Пілотний проект уже діє на Львівщині, але для того, щоб він почав працювати по всій країні, потрібна постанова уряду. На жаль, проект документа вже 1,5 року припадає пилом в Кабміні. У його прес-службі нам не змогли відповісти, коли постанова буде розглянута.Джерело: https://ukr.segodnya.ua/ukraine/za-10-let-iz-za...