vikcustoms@gmail.com
(044) 201-60-57, (067)-468-86-04
(067) 501-20-71 (інфо підтримка)
задати питання
(067) 501-20-71

Купуємо вживане авто за кордоном: Як це відбувається зараз і що може змінитися незабаром


Цілком можливо, що у недалекому майбутньому в Україні зміняться правила ввезення вживаних автомобілів з-за кордону, відповідно зміниться процес купівлі такої машини та її розмитнення. Як це є зараз і як може бути незабаром? Спробуємо порівняти на основі чинного законодавства і нещодавно запропонованих на розгляд Верховної Ради ініціатив у цій сфері

Фото з відкритих джерел


Схоже, парламентарі нарешті почули вимоги українських автомобілістів: наприкінці минулого тижня на розгляд Верховної Ради було подано два проекти закону (№8487 і №8488), якими передбачається внесення змін у Податковий і Митний кодекси, що стосуються старих автомобілів на іноземних номерах.
 

Як зазначив одна із численних авторів законодавчих документів, голова парламентського Комітету з питань податкової та митної політики Ніна Южаніна, вони є компромісними - напрацьовані спільно з усіма гілками влади, громадськими активістами, експертами і представниками "АвтоЄвроСили", які неодноразово пікетували будівлю парламенту з вимогою "доступного розмитнення авто в Україні".
 

Компроміс, головним чином, полягає в тому, що одним із зазначених законопроектів зменшується розмір акцизів з авто і скасовується заборона на розмитнення машин, що не відповідають екостандарту Євро-5, чого і добивалися українські автомобілісти, а другим - посилюється контроль за переміщенням і використанням транспорту, зареєстрованого за кордоном, що дає державі можливість ефективніше боротися з порушниками митного законодавства.
 

Звичайно, внесення відповідних законодавчих документів не означає негайного прийняття Верховною Радою, але їхня наявність вже свідчить про те, що крига скресла, і парламентарі помітили проблему легалізації уживаних автомобілів з-за кордону.
 

Що ж, спробуємо згадати, як можна придбати вживаний автомобіль за кордоном сьогодні, і пофантазувати про те, як це може бути в майбутньому в разі прийняття законопроектів №8487 і №8488.
 

Готуємося до покупки авто за кордоном: Що слід пам'ятати


Згідно з чинним законодавством, право на придбання автомобіля для власного використання або на користь іншої особи має кожний громадянин України.
 

Оскільки в серпні 2016 року Верховною Радою були тимчасово (строком на три роки) прийняті зміни до Податкового кодексу в частині зниження акцизного податку на старі автомобілі з-за кордону, то до 31 грудня поточного року українці все ще можуть цим скористатися.
 

Іншими словами, якщо ви зацікавлені в придбанні авто після 2010 року випуску, що відповідає екологічним стандартам Євро-5, то, можливо, варто поспішити і не чекати прийняття нових змін, адже до кінця року їх можуть і не погодити, а чинні до цього тарифи на акциз в рази вищі поточних.
 

Спершу потрібно визначитися з країною, де буде здійснюватися купівля автомобіля, адже якщо йдеться про країни ЄС, то може знадобитися біометричний паспорт, в іншому випадку – навіть завчасно подумати про візу.
 

Вибирати сам автомобіль за технічними характеристиками та ціною краще також до виїзду за кордон – це значно заощадить час перебування в чужій країні. Тут у пригоді стануть міжнародні електронні майданчики купівлі-продажу вживаних авто, яких нині в інтернеті безліч.
 

Фото из открытых источников


Нагадаємо, обов'язкові характеристики автомобіля, який дозволено ввозити в Україну з-за кордону за зниженими акцизними зборами:
 

- він має бути випущений після 1 січня 2010 року;

- не на території країни-агресора (на даний момент це Російська Федерація) або окупованих територіях України (Крим, Донецька і Луганська області);

- відповідати екологічному стандарту Євро-5.
 

Варто відзначити, якщо найближчим часом будуть внесені зміни до Податкового та Митного кодексів в частині старих автомобілів на іноземних номерах, суттєво процес підготовки до їх купівлі не зміниться. Однак значно розшириться вибір товару, оскільки, відповідно до запропонованих на розгляд парламентом законопроектів, всі згадані вище обов'язкові вимоги до автомобіля скасовуються.
 

Розраховуємо бюджет: У скільки обійдеться старий автомобіль


Щоб зрозуміти, скільки потрібно грошей на придбання за кордоном вживаного автомобіля, потрібно пам'ятати, що буде враховуватися не лише його ринкова ціна, але і податкові платежі – акцизний збір, ввізне мито, податок на додану вартість та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
 

Нагадаємо, згідно з чинним законодавством розмір акцизного збору може вимірюватися від 0 до тисяч євро (в залежності від типу автомобіля, об'єму його двигуна і року випуску); ввізне мито становить 10% від суми митної вартості ТЗ (авто з країн ЄС з 2018 року – 7,3%); податок на додану вартість - 20% від сукупної вартості автомобіля; збір на обов'язкове державне пенсійне страхування (сплачується при першій реєстрації автомобіля) - 3-5 % від вартості автомобіля.
 

Так, наприклад, якщо купувати в Польщі старий автомобіль Ford Focus Mk2 2012 року випуску з об'ємом двигуна 1600 куб. см і пробігом 100,7 тис. км, він може обійтися в 4288 євро. Від цієї суми доведеться заплатити мито – 587,4 євро; акцизний збір за ставкою 0,267 євро за кожен куб. см – це 427,2 євро; податок в Пенсійний фонд 3% – 154 євро плюс 20% ПДВ від вартості авто разом з акцизним збором і митом – 1061 євро. Загалом Ford Focus обійдеться в 6517,2 євро.
 

До речі, якщо самостійно підрахувати кінцеву вартість за вказаним принципом вам складно, завжди можна скористатися спеціальним калькулятором.
 

Зовсім інша ситуація складеться, якщо Верховна Рада в цьому році схвалить згадані вище зміни у Податковий і Митний кодекси. Згідно з запропонованими законопроектами, акцизний збір буде розраховуватися дещо по-іншому, через що його ставка ще знизиться.
 

Отже, проектом закону №8487 прописується нова формула розрахунку акцизного збору: базова ставка, помножена на коефіцієнт об'єму двигуна і коефіцієнт віку авто.
 

112.ua


При цьому варто зазначити, що для нового легкового транспортного засобу з бензиновим двигуном об'ємом 1000 куб. см базова ставка складе 50 євро за одиницю, а для нового легкового транспортного засобу з дизельним двигуном об'ємом 1000 куб. см - 75 євро за одиницю.
 

Перший з названих коефіцієнтів буде визначатися діленням обсягу циліндрів двигуна транспортного засобу в куб. см на 1000 куб. см. Другий - дорівнює кількості повних календарних років з року, наступного за роком виробництва автомобіля до визначення ставки податку.
 

Порівняння акцизу на авто Економічна правда
 

Так, якщо ми повернемося до прикладу з купівлею у Польщі уживаного авто Ford Focus Mk2 2012 року випуску з об'ємом двигуна 1600 куб. см і умовною вартістю в 4288 євро, то за новою формулою його кінцева ціна для українського покупця складе 6580,4 євро, з яких 4288 євро вартість автомобіля за кордоном, 587,4 євро – мито, 480 євро – акцизний збір, 154 євро – податок в Пенсійний фонд і 1071 євро – ПДВ від вартості авто разом з акцизним збором і митом.
 

Тобто автомобіль вийде навіть на 63 євро дорожче, ніж наразі.
 

Іншими словами, попри зменшення акцизних ставок, загальна сума податків при оформленні авто з-за кордону буде приблизно однаковою.
 

Поїздка і придбання авто за кордоном: Головні поради


Що стосується поїздки за кордон для купівлі автомобіля, це дуже індивідуальна процедура, однак експерти галузі рекомендують дотримуватися загальних правил:
 

1. З собою краще не брати багато готівки, оскільки більше 10 тис. євро доведеться декларувати і надавати підтвердження зняття коштів з рахунку в частині, що перевищує ліміт. Якщо ж для покупки авто потрібно більше коштів, їх краще зняти з банківської картки вже за кордоном;
 

2. Якщо ви не розбираєтеся в технічних питаннях, доцільно в таку поїздку взяти спеціаліста, який міг би допомогти в покупці авто, адже часто за найбільш привабливою ціною продаються "биті" автомобілі або такі, що мають значні пошкодження;
 

3. При огляді автомобіля необхідно перевірити наявність техогляду, що у багатьох країнах є обов'язковим;
 

4. Саме придбання автомобіля обов'язково повинно бути оформлено документально, зокрема в договорі купівлі-продажу.
 

5. Потім потрібно оформити страховку, зняти авто з обліку і отримати тимчасові номерні знаки.
 

Фото из открытых источников


Примітно, що наразі вкрай важливо, щоб при купівлі автомобіля був документ, який зможе підтвердити при ввезенні машини в Україну країну її походження.
 

Як згадувалося раніше, згідно з чинним законодавством, не допускається ввезення автомобілів з Росії та окупованих Криму і Донбасу. Тому на кордоні можуть вимагати відповідний документ.
 

Тим не менше, якщо будуть прийняті нові зміни в Податковий кодекс, то в майбутньому це підтвердження країни - виробника товару на кордоні не знадобиться, оскільки відповідна норма вилучається.
 

Розмитнення уживаного авто й оформлення в Україні


Розмитнення придбаного за кордоном автомобіля може забрати в Україні більше тижня, тому щоб зберегти час і нерви, деякі покупці наймають для проходження всіх необхідних процедур спеціальних митних брокерів.
 

Якщо ж у власника транспортного засобу є час і бажання, то цим він може зайнятися сам. У такому випадку важливо знати, що:
 

– при в'їзді в Україну на прикордонному пункті (визначений Міністерством фінансів) потрібно оформити попередні документи з подальшим направленням на регіональну митницю за місцем проживання. Тут же потрібно буде внести грошову заставу, що дорівнює попередньому розрахунку суми податкових платежів за автомобіль, який підлягає розмитненню.
 

– далі за місцем перебування оформляється сертифікат відповідності екологічному стандарту Євро-5: для цього автомобіль потрібно надати для огляду організаціям, уповноваженим здійснювати таку сертифікацію, за що заплатити додатково ще близько 1,5 тис. грн;
 

– у 10-денний термін з моменту перетину кордону потрібно прибути на регіональну митницю для проведення остаточного розмитнення автомобіля та сплати митних платежів;
 

Фото из открытых источников


– завершується оформлення автомобіля його постановкою на облік в одному із сервісних центрів МВС. Вартість реєстрації – близько 600 грн. Крім того, саме на цьому етапі потрібно буде сплатити 3-5% від суми оцінки автомобіля в Пенсійний фонд України. Після цього видадуть номерні знаки і український техпаспорт.
 

При цьому варто зазначити, якщо будуть прийняті нові зміни в Митний кодекс, то у майбутньому більшість із цих процедур збережуться.
 

Згідно із законом №8488, розмитнення стане лише трохи легше. Зокрема, при перетині кордону та заповненні декларації буде вважатися, що водій вже перебуває під митним контролем, відповідно йому не потрібно буде їхати на транзитних номерах в митницю зі списку Міністерства фінансів, а потім вирушати для проведення остаточного оформлення автомобіля у митний пункт за місцем реєстрації.
 

Також стане зовсім необов'язковою сертифікація відповідності екологічному стандарту Євро-5, що дозволить громадянам трохи заощадити кошти.
 

Чим загрожують порушення при розмитненні авто


На цей момент ситуація в області контролю за дотриманням митного законодавства при ввезенні в Україну старих автомобілів з-за кордону, грубо кажучи, сумна.
 

Все через те, що в 2014 році парламентарі дозволили ввозити автомобілі з-за кордону без розмитнення транзитом на 10 днів (5 днів у разі переміщення в зоні діяльності однієї митниці).
 

Загалом якщо таке авто перебуває на одну добу більше, ніж дозволено Митним кодексом України, водієві загрожує штраф до 85 грн. Якщо ж машина затрималася в країні від 1 до 10 діб – доведеться заплатити штраф у розмірі 3,4 тис. грн, більше 10 діб – 8,5 тис. грн.
 

Багато хто з покупців старих авто з-за кордону подумали, що краще сплатити в Україні штраф, ніж в рази більші суми за оформлення автомобіля. Таким чином, за кілька років кількість автомобілів, ввезених в країну на умовах тимчасового ввезення зросла до 600 тис., і їздять вони по всій території держави.
 

Фото з відкритих джерел
 

Більш жорстокі заходи вживаються митниками тільки у разі:
 

- якщо автомобіль належить іноземцю, а за його кермом перебуває українець, тоді машину можуть конфіскувати;

- якщо власник автомобіля відмовляється платити штраф - транспортний засіб можуть заарештувати;

- якщо іноземець ввіз в Україну авто, а повернувся на батьківщину без нього - українські правоохоронні органи можуть звертатися в країну резидента з вимогою оштрафувати порушника, а машину оголосити в розшук;

- якщо водій не може пояснити поліцейському, що зупинив його, на яких умовах він керує транспортним засобом, і показати документи, або ж стверджує, що це його авто на правах власності, - правоохоронці викликають митників, і ті складають протоколи на порушення ст. 485 Митного кодексу України, а це штраф у розмірі до 300% митних платежів.
 

Варто відзначити, що на цей момент поліцейські не мають законних підстав для затримання в Україні автомобіля з європейськими номерами.
 

Якщо парламентарі ухвалять запропоновані законопроектами №8487 і №8488 зміни у Податковий і Митний кодекси, то в майбутньому контроль за ввезенням та використанням авто з іноземною реєстрацією буде посилено.
 

По-перше, документами вводиться обмеження на кількість авто, які можна ввозити без грошового забезпечення. Так, нерезидент зможе без грошового забезпечення ввезти в режимі тимчасового ввезення тільки один автомобіль. За ввезення таких транспортних засобів обов'язковою є наявність гарантії. Гарантом може бути фінансова установа, яка візьме на себе зобов'язання сплатити суму всіх митних платежів, якщо авто не буде вивезено.
 

По-друге, посилюється відповідальність за порушення митних правил. Зокрема, людина, яка ввезла в Україну автомобіль у режимі транзиту або в режимі тимчасового ввезення, не зможе передати його у володіння, користування або розпорядження іншим особам або розкомплектовувати його.
 

Крім цього, також буде заборонено використання такої машини у підприємницькій діяльності або для отримання доходу, наприклад, для роботи в таксі. За порушення відповідних правил передбачений штраф в 34 тис. грн.
 

Штрафи за порушення законодавства Економічна правда
 

Будь-яка особа, яка всупереч встановленим правилам отримає транзитне або тимчасово ввезене авто у володіння або користування, у тому числі для підприємницької діяльності, також буде оштрафована.
 

Перша фіксація зазначених порушень працівниками Нацполіції передбачає стягнення з порушника 8,5 тис. грн, повторна фіксація - 17 тис. грн, позбавлення права керування на рік та оплатне вилучення авто за рахунок порушника.
 

За недотримання термінів режимів транзиту та тимчасового ввезення, тобто за невивезення авто за межі країни вчасно, порушники теж повинні сплатити штрафи, розміри яких будуть залежати від кількості днів перевищення встановлених термінів.
 

Економічна правда
 

Так, за один день прострочення вивезення транзитного авто з порушника буде стягнуто 170 грн, за три дні відстрочки вивезення тимчасово ввезеної машини - 850 грн. Зайвий місяць перебування такого автомобіля на митній території України буде коштувати порушникові 170 тис. грн або навіть транспортного засобу, який може бути конфісковано за рішенням суду.
 

Крім цього, в документах прописані чіткі правила взаємодії всіх профільних служб і відомств для більш ефективного виявлення порушників: підрозділів органу доходів і зборів, Державної прикордонної служби, Національної поліції тощо.Джерело: https://ua.112.ua/golovni-novyni/kupuiemo-vzhyv...