vikcustoms@gmail.com
(044) 201-60-57, (067)-468-86-04
(067) 501-20-71 (інфо підтримка)
задати питання
(067) 501-20-71

Нерозмитнені авто в Україні. Чотири причини, чому їх не можна легалізувати, і одна причина, чому це потрібно зробити

Що для нас важливіше – захистити екологію від застарілих моторів, а країну в цілому від напливу доісторичного металобрухту, чи допомогти бідним громадянам у боротьбі з корумпованою державою, через яку в злиденній Україні нові автомобілі коштують дорожче, ніж в ситій Європі?
 

З таким запитанням звернувся днями до редакції НВ розгніваний читач нашої торішньої статті про нерозмитнені авто в Україні.
 

Приганяння "литовських" (а також "польських", "словацьких", "болгарських") і т.д. тачок в Україну триває повним ходом. А влада лише зрідка погрожує пальцем, але в процес ніяк не втручається.
 

Можливо, чекає виборів, щоб одним махом легалізувати нерозмитнені авто на радість тим, хто на них їздить, і отримати лояльний електорат? Або їм просто не вистачає рішучості, задається запитанням читач НВ, адже очевидно, що заборона мільйонної (за найоптимістичнішими оцінками) армії "литовців" обернеться черговими перекриттями вулиць, стуканням каструлями і т.д.
 

І що ж робити звичайній людині, задається запитанням наш читач, купити нерозмитнене авто чи збирати на абсолютно легальну машину?
 

НВ не ризикує прогнозувати поведінку держави, її реакцію на "каструлі" і т.д. (оскільки це було б щось на кшталт ворожіння на картах Таро).
 

Замість цього, ми вирішили відреагувати на лист читача своєрідним апдейтом торішнього матеріалу про "литовські тачки" і проаналізувати аргументи обох сторін в цьому конфлікті.
 

Отже, почнемо з аргументів проти легалізації нерозмитнених авто в Україні, які зазвичай наводять противники "литовців".
 

1 Несправедливість
 

"Я заплатив за легальну машину на українських номерах всі податки, чому тепер комусь іншому дозволять отримати те ж саме без податків!", - часто кажуть вони.
 

До того ж, наплив нерозмитнених авто вже призвів до зниження цін на вживані автомобілі на українських номерах.
 

Масштабна легалізація "литовців" і зовсім призведе до обвалення ринку.
 

Наприклад, сьогодні ваша 15-річна Audi на українських номерах коштує $8 тис. А така ж нерозмитнена – $4 тис. Як тільки останню дозволять поставити на українські номери зі сплатою символічних 200 або навіть 500 євро (такі суми озвучувалися в наявних законопроектах), як машини на українських номерах просто впадуть в ціні.
 

Іншими словами, їх власники сильно втратять у грошах.
 

2 Кримінал
 

Достовірно відомо, що істотна частина пригнаних в Україну авто – або відновлені після ДТП, або перебувають в угоні, або вже не перебувають на легальному обліку в своїх країнах.
 

Тобто сьогодні Україна є "зливним бачком" для автомобілів "мутного" походження. Взяти і одним махом легалізувати все це "добро" – цю вельми сумнівну дію, як з етичного, так і з практичного боку.
 

3 Екологія
 

Якщо вже мова зайшла про "зливний бачок", то це словосполучення цілком можна застосувати до України ще в одному сенсі.
 

Європа активно дискримінує старі авто, що не відповідають новим екологічним стандартам, а також планує в найближчі роки почати масштабну відмову від дизельних автомобілів.
 

З цієї точки зору Україна, що вже поглинула не одну сотню тисяч старих машин, яким не раді в Європі, і готова продовжувати це робити і надалі, являє собою справжній подарунок долі.
 

Мало хто з українських покупців "мерсів" і "ауді" 20-річної давності замислюється про вирізані каталізатори або дизелі старого зразка.
 

І, звичайно, навряд чи справедливе твердження про те, що горезвісні "ланоси" були більш екологічними.
 

Проте, якщо держава і надалі не буде перешкоджати ввезенню старих автомобілів (і тим більше, якщо зробить його легальним), то можна констатувати, що Україна перетвориться на екологічну чорну діру.
 

4 Гальма прогресу
 

Європа чітко позначила своє автомобільне майбутнє. На майбутньому дизельних двигунів вже поставлений хрест. Бензинові теж будуть поступово згортатися на догоду електромобілям.
 

Для повної перемоги "електро" поки що не вистачає технологічних перемог, зокрема, збільшення запасу ходу електрокарів, появи інфраструктури швидких зарядних станцій і т.д. Але в будь-якому випадку, напрям технічного прогресу позначено чітко і ясно. І рух в цей бік ведеться класичним способом – бажане заохочується, небажане або забороняється безпосередньо, або робиться економічно невигідним.
 

Україна могла б слідувати в тому ж напрямі, створюючи всі умови для здешевлення електромобілів, гібридів і бензинових авто з максимальною "екологією" (як проміжний етап на шляху до чистої "електрифікації" транспорту).
 

Замість цього, йдучи на поводу у людей, які хочуть "тачку дешевше", Україна наводнює свої дороги старим і не екологічним транспортом.

 

А ось по суті єдиний серйозний аргумент на користь легалізації нерозмитнених автомобілів в Україні. Але аргумент вельми серйозний, відмахнутися від нього не просто.
 

1 Боротьба з корупцією
 

Українська держава багато років проводить дуже дивну політику щодо механізму розмитнення автомобілів.
 

Крім мит, які прив'язані до типу палива і обсягу двигуна, при розмитненні потрібно заплатити ще немаленький збір до Пенсійного Фонду, акцизний збір і ПДВ.
 

Як наслідок, нові автомобілі в Україні коштують відчутно дорожче, ніж в Європі, де середня зарплата в рази вища. Вживані автомобілі (при легальному ввезенні) також відчутно дорожчі.
 

Деякі зрушення (знижена ставка акцизу, завдяки якій в Україну хлинув потік відносно дешевих авто не старше 2010 року, а також " канадський напрямок"), не змінюють ситуацію в корені.
 

У сусідній Польщі автомобіль "гольф-класу" приблизно 2006 року випуску обійдеться в середньому в $2-3 тис. В Україні ж – приблизно в $6-8 тис.
 

З огляду на заробітки середньостатистичного українця, це означає, що якщо б ринок залишався виключно в легальному полі, то країна і далі їздила б виключно на "ланосах" і "жигулях".
 

Нехай держава скасує необгрунтовані податки і посприяє зниженню вартості машин до європейського рівня, вимагають прихильники "литовських тачок". Адже все одно, всі кошти, що отримуються від "акцизів та інших ПДВ" розчиняються десь в надрах державної машини.
 

Невизначена ситуація з нерозмитненими авто вже призвела до того, що маса українців попрощалася з "Ланос" (їх виробництво було взагалі припинено). Порушення закону стало єдиним способом для сотень тисяч українців обзавестися більш-менш пристойним автомобілем, що належним чином відбилося на дрібному бізнесі.
 

Прийнявши закон про швидке і дешеве розмитнення старих автомобілів з Європи, держава по суті просто підтримала б своїх громадян, зробила б величезний крок їм назустріч, говорять прихильники цієї ідеї.Джерело: https://nv.ua/ukr/techno/auto/nerozmitneni-avto...