vikcustoms@gmail.com
(044) 201-60-57, (067)-468-86-04
(067) 501-20-71 (інфо підтримка)
задати питання
(067) 501-20-71

Незаконна вирубка лісу. Як українські лісозаготівники обходять закон

Конституційно ліс є надбанням українського населення, яке надає лісгоспам право ним розпоряджатися Hans / pixbay
 

Конституційно ліс є надбанням українського населення, яке надає лісгоспам право ним розпоряджатися
 

Перевірити українські лісові господарства на предмет незаконної вирубки лісу доручив українським фіскалам, правоохоронцям та спецвідомствам прем’єр-міністр Володимир Гройсман. Він заявив, що це реакція на повідомлення  міжнародних організацій про масштабні факти контрабанди лісу-кругляку до ЄС. Про це – у сюжеті Радіо НВ.
 

Глава уряду уже звернувся до Генпрокуратури з проханням розслідувати незаконне вивезення лісу за кордон і передав наявні у нього факти, а також анонсував звернення до НАБУ. Укрзалізниці доручено перевіряти поїзди та робити фотофіксацію фактів контрабанди лісу. Він також закликав громадськість моніторити ситуацію на пунктах пропуску.
 

“Державна аудиторська служба, Державна фіскальна служба, Національна поліція почали ретельні перевірки господарської діяльності усіх лісгоспів країни з конкретними даними накладних, хто підписував, хто відвантажував, яка митниця і прізвище митника, який оформлював”, - сказав Гройсман.


Уряд буде звертатися  до іноземних партнерів з Євросоюзу, щоб дізнатися обсяги вивезеного за кордон лісу-кругляка. За даними Гройсмана, лише протягом останніх трьох тижнів за межі України вийшла майже тисяча вагонів з деревиною. Прем’єр підписав висновок до закону, що криміналізує контрабанду лісу. Цей документ був ухвалений 3 липня. Він звернувся до президента України з проханням підписати закон.

Документ набуде чинності з 1 січня наступного року і обмежуватиме внутрішнє споживання лісоматеріалів до 25 млн кубометрів на рік.
 

Порушення та покарання, визначені законом
 

За контрабанду лісоматеріалів та рідкісних видів дерев загрожує кримінальна відповідальність у вигляді позбавлення волі від 3 до 5 років, до 10 років - за повторний злочин, і до 12 - за організований групою.
 

Раніше незаконне рубання лісу передбачало штраф від 850 до 1700 грн. або арешт до півроку.
 

У квітні 2015 року парламент на 10 років заборонив експорт лісоматеріалів у необробленому вигляді
 

Оновлення стаття передбачає покарання не лише за вирубування лісу, а й незаконне перевезення, зберігання чи збут деревини. Штраф становитиме від 17 000 до 25 500 грн. або арешт на строк до півроку чи обмеження або позбавлення волі до 3 років.
 

За рубку дерева у заповідниках штраф сягне 34 000 грн. або обмеження чи позбавлення волі до 5 років. Закон також передбачає штраф за пошкодження лісів - 500 грн. для громадян та від 1000 до 2000 грн. для посадовців. Раніше необроблена деревина йшла здебільшого в Румунію, Туреччину і Китай. Після запровадження мораторію великі компанії через посередників використовують таке дерево під кодом “паливна деревина”.
 

Утім, це не можна назвати контрабандою, каже експерт Світового Банку і редактор видання Український лісовод Михайло Попков. І цей закон, на його думку, неефективний.
 

Тому що  контрабанда - це незаконне переміщення товарів через кордон. А тут все легально проходить митний контроль. Українські лісові підприємства працюють за власним регламентом ще від 1995 року. А митниця пропускає товар як “паливну деревину“. Тим більше, ця деревина в Україні ніяк не використовується, вона низької якості.
 

“Україна продає за кодом 4401 дрова топливні,  при чому в основному посередникам, які зареєстровані десь там у Великій Британії. А ці посередники уже продають продукцію по коду 4403 балансова деревина. Звідси виникає різниця. Давно Україні треба відмовитися від усіх посередників і торгувати напряму. Ми на цьому підвищимо ціни. По-друге, у країну буде заходити більше валюти. Відпадуть усі обвинувачення у корупції.  
 

Відтік грошей через посередництво
 

Україна, з одного боку, експортує власну сировину та імпортує готову продукцію. Це означає відтік робочої сили, відповідно, грошей та інвестицій з України. Та з іншого, Україна має зобов’язання в рамках світової органзації торгівлі, Зони вільної торгівлі та інших угод, які не передбачають запровадження таких заходів, як мораторій.
 

Україні варто відмовитися від усіх посередників і торгувати напряму
 

Таку думку висловив експерт у сфері міжнародної торгівлі громадської організації Центр розвитку ринкової економіки Ігор Гужва.
 

Проте запровадження мораторію стало винятком, зважаючи на геополітичні зміни, зокрема, окупацію Криму. Не було б мораторію, був би офіційний експорт на мільйони кубів, додав експерт. Крім того, політику уряду щодо боротьби з контрабандою він вважає ефективним механізмом для збереження лісозаготівельної галузі України.
 

“У гонитві за прибутком страждають ліси, промисловість. Невелика кількість людей, які мають доступ до адміністративного ресурсу, просто знищують ресурс, який по конституції є надбанням всього українського населення, а наш народ у вигляді переробників звертається до лісгоспу, якому народом надана функція розпорядження державним майном. І він не може отримати цей ресурс. Чому - тому що він експортується”, - зазначив Гужва.
 

Ще у квітні 2015 року Верховна Рада на 10 років заборонила експорт лісоматеріалів у необробленому вигляді. Мораторій на вивезення деревних порід, крім сосни, набрав чинності 1 листопада того ж року.
 

Нагадаємо, що напередодні британська неурядова організація Earthsight у своїй доповіді вказала, що з України до країн ЄС імпортується більше незаконної деревини, ніж з будь-якої іншої країни світу.
 Джерело: https://nv.ua/ukr/ukraine/events/nezakonna-viru...