vikcustoms@gmail.com
(044) 201-60-57, (067)-468-86-04
(067) 501-20-71 (інфо підтримка)
задати питання
(067) 501-20-71

Розмитнення авто під «новий» закон: лучанин розповів, як це працює насправді

Спробувавши розмитнити придбаний у Литві автомобіль, лучанин став заручником цілої хабарницької схеми, ключова роль у якій належить митним брокерам, які слугують зв’язувальною ланкою між митником і власником автомобіля. Так, після того, як чоловік відмовився заплатити в кілька разів завищену суму за брокерські послуги, йому пред’явили додатковий «рахунок» уже після сплати повноцінних митних платежів на кордоні.


Як розповів Інформаційному агентству Волинські Новини мешканець Луцька Роман*, він давно мріяв придбати власний автомобіль і роками, разом із сім’єю, збирав на нього гроші. Тож до купівлі підійшов виважено й детально проаналізував можливі шляхи придбання авто.


В Україні є декілька варіантів купівлі машини – у автосалонах і на авторинках. Проте, як зазначив Роман, на сьогодні автомобільний ринок заповнюють переважно перекупи, які приганяють машини з-за кордону. Окрім того, оскільки йдеться про автомобілі, які здебільшого приганяли під знижений акциз згідно з законом № 3251 «Про зниження акцизу на вживані автомобілі», такі машини не можна продати протягом одного року. Тому перекупи пропонують купувати авто під генеральне доручення: фактично, заплативши гроші, «власник» їздить на автівці, яка юридично йому не належить.


«Порадившись із друзями та близькими, я вирішив з’їздити за кордон (у Литву, – ВН) і самостійно пригнати автомобіль», – пригадав Роман. Та додав, що попередньо промоніторив сайти закордонних виробників, вивчив наявні пропозиції, перевірив обрані машини за VIN-кодом, а також підшукав на місці автоексперта, який за свої послуги (перевірку справності автомобіля, огляд його на наявність пошкоджень, оцінку лакофарбового покриття, допомогу під час «переговорів» тощо) попросив 200 доларів.


Власник – брокер – митник


«Пригоди» розпочалися вже після купівлі автівки та зустрічі з українськими митниками на кордоні. Романа скерували на розмитнення автомобіля, яке включає огляд машини інспектором (який насправді ніхто не проводить), з’ясовування того, чи ціна автівки по фактурі відповідає її реальній вартості. Після цього на машину накладають податки, які потрібно сплатити безпосередньо на кордоні (ПДВ, мито й акциз).


Самостійно власник автомобіля ці формальності владнати не може – лише через брокерів, які «займають посередницьке місце між особою, яка купила автомобіль, і митником». Але фактично їхні послуги полягають лише в набранні бланку – електронної митної декларації – та поданні її митникам.


«Усі рекомендують шукати брокера заздалегідь для того, щоби можна було завчасно надіслати йому дані з договору купівлі-продажу, техпаспорта, страховки тощо, аби він попередньо розрахував вартість розмитнення твого автомобіля та провів оплату», – акцентував чоловік.


Попередньо домовившись із конкретним брокером, Роман стикнувся з тим, що той перед перетином кордону підняв вартість своїх послуг на 100 доларів. Оскільки знайти нового брокера безпосередньо на пункті пропуску вкрай складно, Роман спробував самостійно подати документи, однак цього йому не вдалося, адже митники спрямували чоловіка назад до митних брокерів, посилаючись на те, що в них немає потрібного програмного забезпечення для видачі та оформлення електронної митної декларації.
 

Ціни на таку послуги в брокерів варіюються. Найдешевше – 1,5 тисячі гривень, але в цьому випадку, як розповів Роман, потрібно очікувати «добрячої доплати за автомобіль, адже в 1,5 тисячі гривень включені тільки послуги брокера, але не послуги митника». Окрім того, ні про які квитанції на надану послугу брокери, здається, взагалі не чули.


«Якщо ви заплатите тільки за брокерські послуги без «надбавок», то вам митну вартість авто нарахують у 2–3 рази більшу, оцінивши машину за каталогами іноземних виробників. При цьому документи, що засвідчують вартість вашої автівки, до уваги взагалі не будуть брати», – наголосив Роман.


Нарахування по чернетці


Урешті, отримавши електронну митну декларацію та сплативши всі необхідні митні платежі (ввізне мито, акцизний податок і ПДВ – загалом близько 40 тисяч гривень), чоловік вирушив до митного посту «Луцьк», що на вулиці Рівненській, 4.


«Я стою на митному посту й ловлю себе на думці, що сюди всі приїжджають для того, щоб дооцінювати автомобіль. А щоб його дооцінити, правильно було би зробити повторний акт обстеження авто та перевірити його комплектацію, характеристики, цілісність, пошкодження і т. д. Але за весь день, який я провів на регіональній митниці, я не побачив жодного інспектора, який робив би оцінку вартості хоча б якогось автомобіля. Звідси – припущення, що фактично ніхто їх не перевіряє. Тобто той, хто заплатить добрячі гроші брокеру, отримає знижену митну вартість автомобіля, а той, хто не заплатить, – максимальну митну вартість авто, відповідно до каталогів, які в них є. Наприклад, мій «Рено» (Renault Clio, 2014 року випуску, – ВН) оцінили в 6 500 євро, хоча я купив його за 3 400 євро», – зазначив Роман.


А після дзвінка від брокера чоловік дізнався, що йому потрібно ще додатково заплатити 16 234 гривні. Це мотивували тим, що автомобіль насправді вартує дорожче, ніж вказано у фактурі. «Коли я підійшов до брокера, то отримав папірець, на якому митник встановив вартість автомобіля. Уже вдосталь було глянути на ту чернетку: ні офіційного оформлення, ні прізвища інспектора, ні правильно проведеного розрахунку вартості, ні навіть дати. І за цим аркушем мене попросили здійснити оплату. Надати, своєю чергою, письмове роз’яснення щодо вказаних нарахувань або поставити на них свою печатку інспектори митниці відмовилися».


Оскільки після закінчення 10-денного періоду чоловіку грозили штрафом за невчасне подання електронної митної декларації зі всіма додатковими платіжками, Роман був змушений сплатити ці 16 234 гривні.


Далі документи з митниці потрапляють у Головний сервісний центр МВС України для подальшого отримання техпаспорта та автомобільного номерного знаку. «Тут теж діє продумана схема обдирання громадян за допомогою так званого сертифіката відповідності Євро-5, який є обов’язковим у переліку необхідних дозвільних документів. І нічого, що такий екологічний стандарт вказаний у брифі (паспорт транспортного засобу для операцій з авто, – ВН), та й українська митниця розмитнила машину якраз за зниженими ставками, чим і підтвердила екологічний стандарт Євро-5. Виходить, один орган приймає Євро-5 за брифом, а інший – ні… Ось таке воно «дешеве» розмитнення», – підсумував Роман.


Незважаючи на намагання чоловіка добитися справедливості, він усе ж таки був змушений додатково заплатити понад 16 тисяч гривень. В іншому разі лучанин ризикував узагалі залишитися без автівки. За словами Романа, його, окрім наявності «легалізованого хабарництва», в цій ситуації обурює також те, що, здається, такий стан речей абсолютно влаштовує як митників, брокерів із одного боку, так і осіб, які купують машини за кордоном, із другого.


* На прохання співрозмовника його ім’я та особисті дані було змінено.Джерело: https://www.volynnews.com/news/society/rozmytne...