vikcustoms@gmail.com
(044) 201-60-57, (067)-468-86-04
(067) 501-20-71 (інфо підтримка)
задати питання
(067) 501-20-71

Розмитнення євроблях. Що відбувається і які у мене можуть бути проблеми

1. Що трапилося?
 

Нещодавно Верховна Рада підтримала зменшення акцизу на розмитнення легкових автомобілів. Одночасно з цим парламент проголосував за закон, який посилює відповідальність за порушення митних правил, зокрема, для осіб, які ввозять в Україну авто в режимі транзиту або тимчасового ввезення. Нові штрафи почнуть діяти після 180 днів з дня набрання законами чинності.
 

Вони набули чинності 25 листопада.
 

При цьому, активісти громадської організації АвтоЄвроСила вимагали від президента реалізації права вето і відправки редакцій законів на доопрацювання. Після чого вони проводили масові акції протесту.

 

2. Чому в Україні так багато євроблях?
 

"Євробляхами" в народі називають легкові автомобілі з реєстрацією в одній з країн Європейського Союзу. Українці стали купувати такі авто в Європі через більш низькі ціни. Високі акцизи на законне ввезення і розмитнення старих авто з-за кордону робили вкрай невигідною їх легалізацію. Через це в Україні набула масовості практика покупки і використання нерозмитнених автомобілів з європейських країн, перш за все – Польщі та Литви.
 

Зараз в країні за офіційними даними перебуває кілька сотень тисяч нерозмитнених автомобілів на іноземній реєстрації. За неофіційними – більше мільйона.

 

3. Скільки буде коштувати розмитнення?
 

Формула розрахунку суми акцизного податку виглядає так:
 

Базова ставка * Коефіцієнт двигуна * Коефіцієнт віку = Сума акцизного податку
 

Коефіцієнт двигуна – це об’єм двигуна автомобіля. Коефіцієнт віку – це кількість повних календарних років. Максимальний коефіцієнт – 15, навіть якщо автомобіль старіший. Базова ставка – для авто з бензиновим двигуном до 3 літрів – €50 за кожен літр, понад – €100, для авто на дизелі з об'ємом двигуна до 3,5 літрів – €75 за кожен літр, вище – €150.
 

Також встановлюються терміни для пільгового розмитнення для авто з пробігом. Акцизний податок буде зменшений на 50% протягом перших 90 днів після набуття чинності порядком оформлення автомобілів, який повинен розробити і прийняти Кабмін. Після – розмитнення автомобіля буде здійснюватися за 100% ставкою.
 

Втім, це ще не вся сума, яку доведеться заплатити за розмитнення. Власнику автомобіля потрібно ще сплатити:
 

 • Ввізне мито – 10% від вартості, авто з країн ЄС з 2018 року – 7,3% (для юросіб)
 • Податок на додану вартість (ПДВ) у розмірі 20% від вартості автомобіля + розміру акцизу і ввізного мита
 • А також збір до Пенсійного фонду – ще 3-5%
   

Разом - більше 30% від вартості автомобіля.


4. Вартість розмитнення на прикладі конкретної машини
 

 • Автомобіль: Skoda Fabia
 • Вік: 13 років
 • Орієнтовна вартість: €2000
 • Об'єм двигуна: 1,2 літра
   

Бензиновий двигун (базова ставка € 50). 50 * 1,2 (1200 смЗ / 1000) * 13 (років) = €780.
 

Відповідно до вартості автомобіля ввізне мито складе €200, податок до Пенсійного фонду – €100, ПДВ – €616. Таким чином, Skoda Fabia разом з розмитненням обійдеться українцю в €3 696, не враховуючи знижок та інших супутніх витрат. Зі знижкою на акциз вартість складе €3 208.
 

А ось за раныше дыючим законодавством такий самий автомобіль з урахуванням всіх платежів обійшовся б українцю в €5 111.
 

5. Які мені потрібні документи?
 

Якщо у водія автомобіля на єврономерах на руках будуть усі необхідні правовстановлюючі документи – договір купівлі-продажу і підтвердження зняття з обліку автомобіля в країні початкової реєстрації – він зможе звернутися до найближчого відділення митниці. Вони розташовані в кожному обласному центрі і в Києві. В іншому випадку – доведеться перетинати кордон, оформляти документи і в'їжджати назад в режимі імпорту.
 

Зараз для розмитнення автомобілів потрібен такий пакет документів:
 

 • Паспорт власника авто (внутрішній і закордонний);
 • Водійське посвідчення і страховка;
 • Договір з митним брокером (якщо є);
 • Договір купівлі-продажу авто або інший правовстановлюючий документ. Важливо, що довіреність, навіть "генеральна", правовстановлюючим документом не є;
 • Техпаспорт автомобіля;
 • Дані техогляду транспортного засобу;
 • Рахунок / інвойс на покупку автомобіля (тільки для нового автомобіля);
 • Декларація про митну вартість (для автомобіля з пробігом);
 • Сертифікат відповідності – підтвердження країни-виробника, відповідність авто Євро-5 та іншим параметрам
   

З 1 січня 2016 року в Україні заборонено митне оформлення автомобілів стандартом нижче Євро-5 (випущені до 2010 року). При цьому, обмеження за євростандартами встановлені тільки для нових автомобілів, для авто з пробігом – такі обмеження відсутні. Владі довелося піти на цей крок, тому що не було досягнуто компромісу з водіями авто на єврономерах.

 

6. Які можуть бути проблеми?
 

Багато українців оформляли автомобілі на європейській реєстрації на нерезидентів і не укладали договір купівлі-продажу. Виходить – не є їх фактичними власниками.
 

Тобто, щоб легалізувати свій автомобіль, українець повинен спочатку знайти власника-нерезидента. Останній повинен передати право власності. Лише після цього українець з усім пакетом документів повинен в'їхати в країну в режимі імпорту. З огляду на колосальну кількість "євроблях", зробити це може бути вкрай проблематично. Тим більше в перші 90 днів – поки діє знижена ставка акцизу.
 

Ще однією проблемою може стати визначення митної вартості автомобіля. В основному використовується ціна, зазначена в договорі купівлі-продажу. Однак, у митниці можуть виникнути сумніви в її правдивості. В цьому випадку вартість автомобіля може бути скоригована в бік збільшення. Це призведе до підвищення розміру ввізного мита, ПДВ і збору до Пенсійного фонду. Але для такого коригування у митниці повинні бути вагомі підстави – недостатнє документальне підтвердження вартості та її суттєве заниження в порівнянні з аналогічними автомобілями в країні, де він був куплений.
 

Також власники "євроблях" можуть зіткнутися з проблемою розукомплектування. Автомобілі на європейській реєстрації, які перебувають на території України в режимі транзиту або тимчасового ввезення, не можна розбирати на частини. При цьому, немає винятків, коли автомобіль, наприклад, згорів.

 

7. Які будуть обмеження для тих, хто не узаконить автомобіль?
 

Прийняті парламентом законопроекти передбачають обмеження щодо автомобілів, які можна ввозити без "грошового забезпечення".
 

Українець зможе ввезти в режимі тимчасового ввезення тільки один автомобіль.
 

Також власник "євробляхи", який ввіз в Україну автомобіль в режимі транзиту або тимчасового ввезення, не зможе передати його у володіння, користування або розпорядження іншим особам або розкомплектовувати його.
 

Заборонено використання такого автомобіля у підприємницькій діяльності або для отримання доходу, наприклад, для роботи в таксі. За порушення передбачений штраф – 34 тис. грн.

 

8. А які ще будуть штрафи?
 

Штрафи почнуть діяти після 180 днів з дня набрання законами чинності.
 

Порушення терміну перебування автомобіля з іноземними номерами в режимі транзиту:
 

 • До 10 діб обійдеться водієві в 3,4 тис. грн,
 • Більше 10 діб - 8,5 тис. грн,
 • Від 20 до 30 діб - 85 тис. грн,
 • Більше 30 діб, а також за втрату або розукомплектування авто, – 170 тис. грн або його конфіскація за рішенням суду.
   

Штраф за порушення терміну перебування автомобіля в режимі тимчасового ввезення складе:
 

 • 17 тис. грн в разі перевищення терміну на 10-20 діб
 • 85 тис. грн - 30 діб
 • Більше місяця - 170 тис. грн або конфіскація
   

Нацполіція отримає право перевіряти особу водія автомобіля з іноземною реєстрацією. Якщо за кермом буде не та людина, яка ввезла автомобіль в Україну, – поліцейський зможе оштрафувати водія і повідомити митників про порушення правил.
 

Автор: Євген Чорновалов
 Джерело: https://nv.ua/ukr/spec/rozmitnennya-yevroblyah-...