![]() |
|
|
|
У Федерації роботодавців автомобільної галузі 24 каналу повідомили: за даними AUTO-Consulting у вересні евробляхи вже займали майже 20% вторинного ринку. Тобто, кожен 5-й вживаний автомобіль – на єврономерах. І такі автомобілі щомісяця відвойовують по 8-12 тисяч клієнтів на українському ринку. Нове законодавство впровадили, щоб спростити розмитнення таких автівок, перевести їх на українську реєстрацію і більше не мати проблем із засиллям євроблях.
Дешевше чи ні?
Власникам автомобілів на іноземній реєстрації за новими правилами треба буде заплатити від 100% до 300% вартості такого авто у Європейському Союзі. До цих значень ще додається надуманий владою штраф за порушення транзитного режиму авто в розмірі 8,5 тисяч гривень, тоді як відповідно до правил міжнародного правого режиму такого порушення не відбувається,
Співзасновник ГО "Доступне авто" Михайло Катрук у коментарі 24 каналу відзначив: використання формули при розмитненні із застосуванням акцизу і коефіцієнтів віку та кубатури двигуна створює дискримінацію. Очевидно, що старіші автомобілі йшли з кубатурнішими двигунами – вони були менш ефективні, тому потрібен був більший об'єм. Виходить, що розмитнення старіших автобомілів є зависоким.
"В інтеренеті вже "перемога" щодо того першого розмитненого авто. Але якщо звернутися до цифр, виходить: той автомобіль був митницею оцінений приблизно в 1600 доларів, при цьому лише митних платежів людина сплатила 1800. А ще ж – митні брокери, Пенсійний фонд і військовий збір при реєстрації. Таким чином людина за зміну номерів з іноземних на українські заплатила суттєво більше, ніж вартість самого авто", – констатував Катрук. А старіші авто купують ті, хто має мало грошей. І вони ще й переплачують.
Акциз для небідних
Вадим Бардась вважає, що новим законодавством народні депутати в рази знизили вартість автомобілів для себе – преміум класу.
За старими ставками акциз на Mercedes-Benz S-Class, що дуже популярний серед нардепів, з мотором об'ємом 3982 кубічних сантиметрів складає 8,8 тисяч євро. За новою формулою він скоротиться до 392,2 євро. На Land Cruiser 200 з мотором об'ємом 4608 "кубиків" старий акциз – 10,1 тисяч євро. За новими правилами він дорівнює 460,8 євро. Для Mercedes-Benz G-Class, з мотором об'ємом 5461 куб. см, відповідно зниження до 546,1 євро з 12,06 тисяч євро,
Отже, з акцизом ситуація виглядає не дуже. Натомість, якщо врахувати всі платежі раніше і зараз – виходить, купити авто в Європі і розмитнити за новими правилами – все ж дешевше, ніж купувати точно таку ж в Україні. Ми взяли як приклад марку авто, яке було розмитнене першим, за повідомленням Чернівецької митниці ДФС, Renault Laguna 2004 року випуску з бензиновим двигуном (див. інфографіку 2).
Європа "скидає" українцям автомотлох?
У Федерації роботодавців автомобільної галузі навели приклад: згідно з результатами дослідження LeasePlan, вартість володіння власним авто у Німеччині складає близько 470 євро на місяць. А з урахуванням обов’язкової страховки, податків (податок на володіння автомобілем, екологічний податок на величину викидів СО2), техогляду, палива, парковки, дорожних зборів, регулярного сервісу, заміни шин та інших факторів загальна вартість користування авто в Європі виливається в кілька тисяч євро на рік. І коли утримувати авто стає дорожче, ніж купити нове, – дійсно, автомібілі потрапляють в коло інтересів польсько-литовського бізнесу і згодом заповнюють український ринок.
Але це лише у деяких країнах, – акцентував Михайло Катрук. Загальноєвропейська практика такого не має. У Польщі немає екологічного податку чи іншого, там немає різниці – 20-річне авто чи 5-річне. Єдина різниця – у вартості обов'язкового страхування. Причому – вартості не дуже суттєвій, між 150 євро для старого і 50 – для нового.
"Це не Європа "скидає" нам свої автомобілі. Справа у ціні – купувати старе авто там дешевше, ніж купувати таке ж старе авто з українською реєстрацією", – підсумував Катрук.
Раніше розмитнення коштувало дорожче за авто Інші плюси й мінуси євроблях
Натомість, імпорт більш нових автомобілів тепер стимулюється нижчими ставками акцизу. Дійсно, такий формат несе ризик для екологічної системи країни, адже середній вік автопарку в Україні вже більше 21 року, і за цим показником ми перші в Європі та другі у світі після Куби.
Серед плюсів нового законодавства про розмитнення – цільове спрямування відповідних платежів з власників авто на іноземній реєстрації до Пенсійного фонду, відзначив Вадим Бардась. Це знизить дотаційне навантаження на державний бюджет. А отже, наші з вами гроші можуть бути витрачені на інші важливі речі. Нове законодавство – не ідеальне
Михайло Катрук зауважив, що акциз – це податок на високорентабельні, шкідливі або монопольні товари, як електроенергія, паливо, цигарки. До чого тут авто? На його думку, акциз потрібно або скасовувати – в ідеалі. Або, якщо нам все ж треба бюджет наповнювати – то встановлювати акциз за прикладом європейських країн – як процент від вартості авто. Наприклад, у Польщі це 3%.
Тож на першому етапі – легалізуємо євробляхи, переводимо їх у категорію звичайних українських авто, таких, як усі. А далі – побачимо. Джерело: https://24tv.ua/rozmitnennya_yevroblyah_v_ukray... |