vikcustoms@gmail.com
(044) 201-60-57, (067)-468-86-04
(067) 501-20-71 (інфо підтримка)
задати питання
(067) 501-20-71

Турецька криза та її наслідки для України


Криза у фінансовому секторі Туреччини вже встигла налякати багатьох своїми наслідками, які можуть призвести до масштабної світової рецесії. Розглянемо, що загрожує економіці України та українцям, які люблять відпочивати в цій країні
 

Що сталося з Туреччиною


Турецька ліра обвалилася після запровадження санкцій США проти двох турецьких міністрів і підвищення мита на імпорт алюмінію і сталі з Туреччини до 20% і 50% відповідно. Крім санкцій причинами поточної ситуації в турецькій економіці є високий рівень інфляції, залежність від імпортних товарів та капіталу, дефіцит платіжного балансу і перегрів економіки через кредитний буму. Втім, багато що в поточній турецькій кризі випливає з геополітичних дій тамтешнього уряду, концентрації влади в одних руках і популізму. 
 

"Процес поступового знецінення турецької валюти відбувався останні чотири роки. Порівняно з кінцем 2013 року курс долар/ліра виріс майже в 3,2 рази. Причиною цього є не тільки загострення відносин Туреччини з ЄС і США, зовнішній прояв якого - відмова ЄС надати Туреччині безвіз одночасно з Україною і Грузією в 2017 році та введення США санкцій проти Туреччини на початку серпня цього року. Однак і перегрів турецької економіки у зв'язку з дуже м'якою грошово-кредитною політикою Центрального банку Туреччини в попередні роки і надмірне використання турецькими банками і промисловими компаніями номінованих в іноземній валюті позик на ринках розвинених країнах", – розповідає Федір Мєшков, аналітик департаменту оцінки та бізнес-планування компанії Kreston GCG.
 

Як наслідок: ліра щодо початку року впала більш ніж на 40%, інфляція перевищила 15%, акції місцевих емітентів значно подешевшали, а окремі турецькі компанії невдовзі можуть опинитися на межі дефолту (падіння ліри ускладнить обслуговування валютних боргів). Якою буде ціна кризи, покаже найближчий час, але швидше за все це буде включати гіперінфляцію, зростання цін, масштабні звільнення та корпоративні дефолти і, як наслідок, тривалу рецесію або й гірше – дефолт країни.
 

Продовження кризи загрожує обвалом на ринку нерухомості. Турецькі забудовники активно залучали кредити і тепер можуть виявитися не в змозі обслуговувати свої борги. Це все загрожує перетворитися на падіння цін на нерухомість і більші проблеми. Нагадаємо, що криза на ринку нерухомості в США була однією з причин падіння американської та світової економік в 2007-2009 рр.
 

У відповідь Туреччина хоче перейти на розрахунки в національній валюті зі своїми найбільшими торговельними партнерами, такими, як Китай, Росія, Іран і Україна. "Як правило, це оформлюється угодами про взаємні валютні свопи між центробанками. Лідером у цьому напрямку є Китай, у якого є домовленості про зовнішню торгівлю в національних валютах як мінімум з РФ, Японією, Іраном, Бразилією, Казахстаном. Аналогічні кроки роблять і інші держави – учасники БРІКС. Туреччина активно дивиться в сторону БРІК, тому частковий перехід на розрахунки в національних валютах мені здається цілком логічним. Це дозволить обходити цілу низку обмежень, тим більше що тема актуальна не тільки для Туреччини. Чи буде Україна в цьому брати участь? Є сумніви, оскільки країна є вкрай залежною від західних донорів і політично, і економічно. Щодо країн ЄС – вони активно лобіюють власну валюту в розрахунках з контрагентами, але для збільшення товарообігу можуть погодитися на взаємні свопи у перспективі двох-трьох років", – розповідає Віктор Шулик, директор департаменту ринкових досліджень рейтингового агентства IBI-Rating.
 

Наслідки для України


Туреччина – один з головних торговельних партнерів України. Імпорт турецької продукції в Україну в 2017 році склав приблизно 2,6% від усього імпорту, а експорт українських товарів до Туреччини складає близько 6% від загального обсягу. В абсолютних показниках експорт українських товарів до Туреччини в 2017 році склав 2,5 млрд дол. (+22,9% до 2016 року), тоді як експорт послуг –  164,3 млн дол. (-7,3%). Експорт турецьких товарів до України минулого року склав 1,26 млрд дол. (+14,9% до 2016 року), а експорт послуг – 357,5 млн дол. (+23,9%). Як бачимо, Україна продає товарів Туреччини вдвічі більше, ніж імпортує, тоді як "мінус" по послугах виникає за рахунок туризму.  
 

Як зазначає Олександр Охріменко, президент Українського аналітичного центру, українські металурги багато продають в Туреччину напівфабрикатів зі сталі, а потім Туреччина продає цю сталь до США. "Тому збільшення мит на 50% на турецьку сталь зменшить її експорт у США, а це означає, що і Туреччина буде менше купувати в Україні напівфабрикатів сталі. Це не криза і не трагедія, тому що Туреччина найбільше сталі постачає не США, а в ЄС. Але частково падіння експорту напівфабрикатів сталі в Туреччину буде. Це можна оцінити на рівні 80-100 млн дол. втрати експортної виручки для України. Хоча Україна може збільшити поставки цих напівфабрикатів сталі в ЄС. Зараз обсяги експорту напівфабрикатів сталі з України до Польщі, Німеччини та Італії ростуть, так що втрати можна перекрити. Хоча знову ж таки потрібен час", – зазначає експерт.
 

"Девальвація ліри може вдарити по попиту з боку турецьких компаній, особливо в частині продукції, що купується з України, – чорні метали (43% в 2017 р), зернові (9,4%), олійні (11,9%), руди (3,8), деревина та вироби з неї (5,5%), рослинні та тваринні жири (олії). Крім того, за низкою позицій наші країни є конкурентами на світових ринках. Я не впевнений, що санкції США стосовно турецької продукції відкриють американські ринки для українських товарів, але те, що на інших ринках конкуренція посилиться – майже гарантовано", – додає Віктор Шулик.
 

Щодо впливу падіння ліри на девальвацію гривні, то потрібно розуміти, що у нашої країни накопичилися свої причини для зниження курсу нацвалюти. Тобто вплив девальвації ліри на аналогічні процеси з гривнею хіба що психологічний.
 

Девальвація ліри призведе до зростання конкурентоспроможності турецької продукції на зовнішніх ринках, а імпорт подорожчає, що призведе до зниження попиту на іноземну продукцію. Крім того, турецький уряд вже заявив про намір захистити своїх виробників. Загалом українські товари стануть менш конкурентоспроможними на турецькому ринку.
 

"Можлива економічна криза в Туреччині не буде вигідна нашій країні, бо низький курс ліри буде робити турецькі товари більш конкурентними на світових ринках", – підкреслює Дмитро Чурін, глава аналітичного департаменту інвестиційної компанії Eavex Capital. Девальвація ліри може призвести до погіршення платіжного балансу України: українські товари і послуги стануть для турецьких споживачів дорожчими, а турецькі товари і послуги для українських споживачів – дешевшими.
 

В туристичному аспекті обвал курс ліри не вплине на вартість турпутівок в поточному сезоні. За великим рахунком сезон вже близький до завершення своєї активної фази. Але головне інше – всі контракти між українськими туроператорами і турецькими готелями зафіксовані в доларах і євро. А в наступному сезоні вартість путівок може змінитися, хоча її динаміку поки складно спрогнозувати. У будь-якому випадку Туреччина залишиться популярним туристичним напрямом (турпотік з України у 2017 році виріс на 25% приблизно до 1,2-1,3 млн осіб).
 

"В середньостроковій перспективі можна точно виділити один позитивний момент для українців від девальвації турецької ліри, а саме зниження вартості туристичних витрат у Туреччині", – вважає Дмитро Чурін.
 

З іншого боку, як зазначає Федір Мєшков, необхідність отримання візи і подорожчання турпоїздок в ЄС може призвести до того, що для представників середнього класу зі Стамбула, Анкари або Ізміра вихідні в Києві, Львові або Одесі можуть стати альтернативою вікенду в європейських столицях.
 

Крім того, на початку 2019 року очікується підписання договору про створення зони вільної торгівлі між Україною і Туреччиною, в рамках якого буде діяти такий підхід: продукція, створена з використанням сировини або матеріалів з України, Туреччини і ЄС, не буде обкладатися митом при переміщенні між ними в будь-якому напрямку. У зв'язку з тим, що на Туреччину очікує період політичної невизначеності, високі процентні ставки і скорочення держвидатків, умови розміщення транснаціональними компаніями виробництв, орієнтованих на європейський і турецький ринки, можуть стати в Україні принаймні не гірше, ніж у Туреччині.
 

Загалом вплив турецької кризи на Україну можна вважати локальним. Якщо ж падіння економіки Туреччини підштовхне тривалу рецесію світової економіки, вплив на нашу країну такої кризи буде більш болючим, але спрогнозувати його наслідки зараз досить проблематично. Але ми пам'ятаємо кризу 2008-2009 рр. з падінням ВВП у 2009-му на рівні 14,8%. Ось від цього показника можна відштовхуватися в розумінні того, як вплине світова криза на українську економіку.
 

Юрій ГригоренкоДжерело: https://ua.112.ua/statji/turetska-kryza-ta-ii-n...