vikcustoms@gmail.com
(044) 201-60-57, (067)-468-86-04
(067) 501-20-71 (інфо підтримка)
задати питання
(067) 501-20-71

Великий експорт до Євросоюзу: що і куди продає Україна


У 2017 році Україна експортувала в європейські країни товарів і послуг на понад 20 млрд доларів.
 

<p style="text-align: justify;">Фото: AFP</p>

Фото: AFP
 

Україна продовжує нарощувати товарообіг з країнами Європейського Союзу. Так, тільки за минулий рік ми експортували до Європи товарів і послуг на понад 20 млрд доларів. Зараз саме ЄС є нашим ключовим торговим партнером в експорті товарів, туди направлено близько 40% всього експорту нашої країни. Сайт "Сегодня" вирішив розібратися, чим Україна торгує з європейськими країнами, куди прямує найбільше продукції і який потенціал у цієї співпраці.
 

Скільки Україна експортує до ЄС
 

У Міністерстві економічного розвитку і торгівлі нещодавно повідомили, що за перші чотири місяці 2018 року експорт товарів з України до ЄС зріс на 43% в порівнянні з 2017 р., і склав 6,6 млрд доларів.
 

"Минулого року обсяг експорту продукції українських підприємств до країн Євросоюзу збільшився на 33% в порівнянні з 2016 роком. Причому, сталося це, перш за все, за рахунок зростання обсягу продукції підприємств електротехнічної та машинобудівної галузей. За перші чотири місяці 2018 року експорт товарів з України в Євросоюз виріс в порівнянні з минулим роком на 43%, що становить 6,6 млрд доларів", – розповів міністр економічного розвитку і торгівлі Степан Кубів на міжнародному форумі.
 

Наприклад, вкупі за 2017 рік Україна експортувала товарів і послуг на суму 52,3 млрд доларів, і 20 млрд доларів довелося саме на країни ЄС, що склало 38,3% всього обсягу. Правда, пік експорту до Євросоюзу припав на 2014 рік, коли наша країна відправила туди товарів і послуг на суму понад 20,38 млрд доларів.
 

А ось в наступні два роки – 2015-2016 рр. – спостерігався різкий спад і суми експорту навряд чи перевищували 15 млрд грн.
 

"Істотне збільшення експорту до країн Європейського Союзу пояснюються однією причиною, це початок роботи угоди про зону вільної торгівлі Україна-ЄС. Саме ця угода більше відкрила європейський ринок для української продукції. Є, звичайно, певні квоти, але вже на другий рік роботи угоди Європейський Союз за більшістю позицій збільшив квоти для українських виробників", – зазначає в коментарі сайту "Сегодня" голова комітету економістів України Андрій Новак.
 

Василь Юрчишин, директор економічних програм Центру Разумкова, в свою чергу зазначає, що період з 2014 по 2016 рр. супроводжувався істотною економічною кризою, що і вплинуло на експортний потенціал України.
 

"2014-2016 рр. – це роки глибокої кризи, коли впала економіка, плюс були втрачені території, які мали значний експортний потенціал, перш за все, в металургії – це основні внутрішні чинники.
 

Що стосується зовнішніх факторів, 2014-2016 рр. – це роки уповільнення економічної динаміки в усьому світі, тому впав попит на більшість товарів, в тому числі, і на ті, які довгий час характеризували експортну складову українського експорту", – пояснює експерт.
 

Він також додає, що величезний вплив справила і російська агресія, а також порушення багатьох економічних зв'язків, руйнування інфраструктури та продовження негативного тиску на Україну.
 

Куди і що продають
 

Але, не зважаючи на високі показники, активну торгівлю Україна веде далеко не з усіма країнами ЄС. Основна частина імпорту йде до Польщі та Італії – 15,5% і 14,1% відповідно. Третє місце посідає Німеччина, куди ми експортуємо 10% продукції, настіпні Нідерланди – 9,6%, а також Угорщина та Іспанія – 7,6% і 7,2%.
 

Так, за даними Держстату, в Польщу Україна експортує в основному зернові культури, насіння і плоди маслянистих рослин, жири та олії рослинного або тваринного походження, залишки і відходи харчової промисловості, руди, шлаки та золу, мінеральне паливо, чорні метали, електричні машини і деревину.
 

Набір товарів, які Україна експортує до Німеччини, майже такий самий, але туди відправляється також багато одягу, текстильних речей, а також виробів з деревини і чорних металів.
 

"Структурно – це, переважно, аграрна продукція. Мабуть, європейський ринок сьогодні один з найоб'ємніших і платоспроможних, йому потрібно ще більше української аграрної продукції, чим і користуються наші виробники", – пояснює Андрій Новак.
 

В цілому, виділяється п'ять основних груп товарів, які Україна експортує до ЄС:
 

 • чорні метали
 • електричні машини і устаткування
 • зернові культури
 • руди, шлак і зола
 • жири та олії тваринного або рослинного походження.
   

Що стосується експорту послуг, то найчастіше Україна надає країнам ЄС:
 

 • транспортні послуги
 • послуги з переробки матеріальних ресурсів
 • послуги в сфері телекомунікацій, а також комп'ютерні та інформаційні
 • ділові послуги
 • послуги з ремонту та технічному обслуговуванню.
   

Цікаво відзначити, що лідерами у напрямку експорту послуг виявилися Великобританія, Німеччина і Кіпр, а ось Польща посіда тільки четверте місце.
 

Також важливо відзначити, що український експорт тісно пов'язаний безпосередньо з імпортом.
 

"Український експорт багато в чому базується і на імпорті. Ми можемо говорити про те, що ми виплавляємо багато металу, але значна частина цього металу споживає імпортовані енергоресурси – вугілля, газ і т.ін. Також ми можемо говорити про те, що ми експортуємо багато аграрної продукції, але не варто забувати, що ми імпортуємо багато добрив, хімічної промисловості, яка використовується в аграрному секторі. Потрібно пам'ятати про те, що наша зовнішня торгівля – це єдине ціле, і не можна відривати одне від іншого", – говорив Юрчишин.
 

___09

Експортні перспективи
 

Український уряд налаштований досить оптимістично та заявляє, що в майбутньому частка українського експорту тільки збільшуватиметься. Так, за офіційними даними, в минулому році наша країна мала 159 торгових партнерів. Що стосується експорту в ЄС, то експерти впевнені, надалі він буде тільки збільшуватися.
 

"Така тенденція збережеться і в майбутньому, бо українська продукція набагато дешевша. У багатьох випадках вона і більш екологічно чиста через те, що у нас останні 25 років відбувається падіння промисловості. Ну і, відповідно, великі українські аграрні підприємства працюють в напрямку екологічно чистого продукту. А це все те, що дуже потрібно Європі. Тому я гадаю, що перспектива дуже велика, і ми будемо продовжувати нарощувати аграрний експорт до Європи", – говорить Новак.
 

Василь Юрчишин також зазначає, що є всі підстави розраховувати на розширення торгівлі та експорту з кількох причин. По-перше, очікується, що світова економічна динаміка в цьому і в наступному році буде досить непоганою і зовнішній попит сприятиме нашому виробництву. А по-друге, економіка повільно, але все ж перебудовується.
 

"Більшість експортерів виходить на нові ринки, раніше дуже багато не утрудняли себе і були зорієнтовані на Росію. Зараз все більше і більше з'являється географічно нових регіонів, куди надходить український експорт. І є підстави очікувати, що це відбуватиметься і надалі, українські експортери збільшуватимуть свою присутність на різних ринках. Та й національна політика буде більш доброзичливою, більш підтримуючої щодо експортерів. Тому я вважаю, що повільно, але досить упевнено в найближчі пару років експортні можливості України розширюватимуться", – підсумував експерт.
 Джерело: https://ukr.segodnya.ua/economics/enews/eksport...