vikcustoms@gmail.com
(044) 201-60-57, (067)-468-86-04
(067) 501-20-71 (інфо підтримка)
задати питання
(067) 501-20-71

Закон про розмитнення авто для олігархів, а не для людей: віче автомобілістів у Луцьку

 Невдоволення з приводу закону, який так і не вирішить питання доступності легалізації вживаних закордонних автомобілів, висловили представники громадськості у Луцьку.


Віче щодо Закону № 8487 про оподаткування акцизним податком легкових транспортних засобів, придбаних за кордоном, відбулося 11 листопада на Театральному майдані.


Нагадаємо, Верховна Рада проголосувала за законопроект, що передбачає зменшення вартості розмитнення в Україні автомобілів на європейській реєстрації. У четвер, 8 листопада, за прийняття в цілому законопроекту номер 8487 проголосували 250 депутатів за мінімально необхідних 226.


Голова ГО «Автомайдан Волинь» Сергій Поха на початку акції зауважив, що закон, що був нещодавно прийнятий, зроблений не для простих людей, а для автодилерів, олігархів, які зможуть розмитнювати автомобілі 2017-2018 років випуску за 500-700 доларів. Звичайне населення муситиме платити $3-5 тисячі за розмитнення автівки. Тож учасники віча зібралися для того, аби висловити своє несприйняття закону та вимагають його скасування. Сподіваються, що президент почує вимоги громади.
 


Представник ГО «Автомайдан Волинь» Радим Романюк зазначив, що акцизні ставки, вказані в законі, не влаштовують жодну категорію автомобілістів та підприємців. Наприклад, якщо автомобіль 2002-2005 року випуску, то вартість його розмитнення сягатиме трьох тисяч євро, така сума нині недоступна для простих громадян. Більшість українців не можуть за рівнем статків дозволити собі купувати вживані авто, яким лише 1-2 роки і які коштують 15 тисяч євро, натомість купують автомобілі, наприклад, 2005-2008 року випуску. Це не старі машини, екологічного стандарту Євро-4, проте їхнє розмитнення може бути дорожчим, ніж ціна автомобіля. Тому громадськість зі своїми ініціативами неодноразово зверталася до представників влади. Ці ініціативи переходили в законопроекти, які, втім, так і не були ухвалені.


Одна з ініціатив громадськості стосувалася законопроекту, що мав би скасувати акциз в цілому, адже громадяни не розуміють, чому автомобіль повинен бути підакцизним товаром, як сигарети, алкоголь чи бензин. У прийнятому нещодавно законі про знижені акцизи на вживані автомобілі законодавці забули про такі категорії, як автобуси і вантажівки. Тому оновлення парку автобусів на маршрутних лініях не буде, дрібні та середні підприємці не зможуть оновити транспорт у найближчі роки.
 


Активіст ГО «Доступне авто» зі Львова Михайло Катрук зауважив, що був присутній під час засідання комітету Верховної Ради, де відхилили правки до законопроекту. Він відзначив, що жодна громадська організація не мала доступу до внесення правок у законопроект, який насправді спустили «згори». Зараз законопроект заблокований постановою про їх скасування, яку зареєстрував нардеп Юрій Дерев’янко. Постанову розглядатиме комітет 20-21 листопада.


Активіст зауважив, що оскільки влада обіцяє кошти, отримані від розмитнення «євроблях», спрямовувати в Пенсійний фонд, це означає, що влада не знає, де взяти гроші для наповнення бюджету на 2019 рік.
 


Народний депутат від УКРОПу Ірина Констанкевич зазначила, що спільно з громадськими активістами із Львівщини готували законопроекти УКРОПу, які зареєстровані у Верховній Раді і в основу яких покладені пропозиції активістів, що узагальнили пропозиції громадян, які ввозили вживані автомобілі. У Верховній раді було кілька законопроектів, що пропонували норми, які були б прийнятними як для власників автомобілів, так і були б ефективними для наповнення бюджету. Зокрема, це законопроекти, що скасовували акциз, мито на усі автомобілі, не лише легкові, вносили зміни до податкового та митного кодексу. На жаль, жоден із них не підтримали нардепи. Ірина Констанкевич нагадала, що нардеп Олександр Шевченко пропонував норму, за якою застосовували б 500 євро для легалізації ввезених вживаних автомобілів. Втім, ці економічні принципи не були враховані парламентом.
 


Говорячи про прогнози, нардеп зауважила, що для відстоювання прав громадян активісти на вічі повинні спільно напрацювати програму дій, залучитися підтримкою нардепів, як це зробили на Львівщині. Зі слів Ірини Констанкевич, уряд нестиме відповідальність за економічні наслідки ухвалених законопроектів. Вона розповіла, що у разі застосування норм законопроектів, які пропонували нардепи від УКРОПу, можна було б наповнити держбюджет на три мільярди гривень.


Голова Волинського осередку ГО «Авто Євро Сила» Рустам Елмурадов вважає, що методи перемовин із владою вже вичерпані, цей етап пройшли: активісти говорили з депутатами, створювали робочі групи, але влада не чує їхніх вимог. Тому він закликав долучитися до всеукраїнської акції громадянської непокори, що відбудеться 15 листопада і яка, на його думку, стане більш дієвою, ніж перемовини з владою.

 


Учасники віча ухвалили декілька рішень. Так, звернуться до органів місцевого самоврядування з проханням висловити думку щодо згаданих законопроектів. Оскільки наразі законопроекти не можуть бути підписані президентом, до 20 листопада громадськість матиме час, аби згуртуватися.


Активіст, учасник АТО Богдан Пташник вважає, що чинна влада не спроможна домовлятися з суспільством. Він закликав учасників акції спільно напрацювати декілька ключових принципів майбутнього законопроекту, який був би прийнятним для громади. Наприклад, він пропонував, аби питанням розмитнення автомобілів займалася не митниця, а МРЕВ, а за прострочення терміну розмитнення варто застосовувати штраф.
 


Завершити акцію вирішили автопробігом вулицями Луцька.
 Джерело: https://www.volynnews.com/news/society/zakon-pr...