vikcustoms@gmail.com
(044) 201-60-57, (067)-468-86-04
(067) 501-20-71 (інфо підтримка)
задати питання
(067) 501-20-71

Замість єврономерів: як в Україні купити автомобілі 'за ціною оренди'


В Україні в 2014-му ринок автолізингу скоротився на 42%. За минулі чотири роки докризового рівня досягти так і не вдалося. Одна з причин, відзначають фінансисти, — засилля автомобілів на єврономерах. Левова частина українців купує авто нелегально, в результаті "біла" частина ринку скоротилася. Як заявили експерти USAID, наступні три роки лізинг в Україні буде активно розвиватися.
 

OBOZREVATEL розібрався, на яких умовах українцям дають авто "в борг" і скільки доведеться переплатити.
 

Скільки коштує автомобіль: лізинг, кредит і єврономери
 

Фінансовий лізинг обійдеться дешевше кредиту, але при цьому купити "єврономери" і розмитнити їх вигідніше, ніж платити за такий же б/в автомобіль в Україні. І позикою, і лізингом користуються ті українці, які вже хочуть водити власне авто, але ще не накопичили на нього. Різниця тільки в такому: купуючи у кредит, автомобіль одразу ж переходить у право власності, а лізинг — це оренда з правом викупу. Другий варіант для того, хто дає в борг, надійніший. Транспортний засіб належить йому до моменту, поки боржник не сплатив останню копійку.
 

Для прикладу, OBOZREVATEL з'ясував, скільки доведеться заплатити за автомобіль Chevrolet Orlando 2.0 2012-го року випуску, якщо його купити на б/в ринку одним платежем, взяти в кредит, оформити лізинг або ж пригнати із Європи. Варто враховувати, що порівняти чотири ці способи не зовсім коректно, тому що купівля за кордоном і на б/в ринку передбачає, що у майбутнього власника автомобіля одразу є потрібна сума. Водночас у випадках із лізингом і кредитом також доведеться платити банку або іншій фінансовій установі за право користування грошима.
 

Замість єврономерів: як в Україні купити автомобілі 'за ціною оренди'

   

Отже, якщо купити авто на українському ринку, за Chevrolet Orlando доведеться заплатити 359,2 тис. грн. Якщо ж купити його у лізинг, вартість збільшиться до 420 тис., а якщо взяти в кредит — доведеться заплатити уже майже 500 тис. грн. І лізинг, і кредит розраховані з урахуванням середніх ставок на ринку, терміном на 3 роки і з первинним внеском у 20%.
 

Найбільш дешевий, але при цьому незаконний варіант — купити "єврономери" і не розмитнювати їх. У такому випадку Chevrolet обійдеться лише в 235,6 тис. грн. Цим і користуються недобросовісні автолюбителі. Така ситуація не тільки не дає можливості розвивати автопром у країні, а й гальмує формування ринку фінансового лізингу.
 

"Українці користуються перевагами низьких цін на автомобілі в Європі, імпортуючи їх і не сплачуючи митних зборів. Ця ситуація завдає серйозної шкоди ринку вживаних автомобілів, а також негативно впливає на продажі нових автомобілів", — йдеться у звіті USAID "Лізингова галузь в Україні: тенденції та рекомендації для зростання".
 

Змагатися з незаконним імпортом складно. Однак, як передбачають фінансисти, ринок лізингових послуг буде активно розвиватися наступні три роки. Крім того, якщо парламент затвердить "закони Южаніної" про зниження акцизних ставок на ввезення авто і при цьому значно посилить штрафи для тих, хто не розмитнить "єврономери", до частини українців може повернутися інтерес до легального ринку.
 

"Зараз чому купують "єврономери"? Тому що ввезти авто старше 8 років не можуть, а чим новіше — тим дорожче. Тому ввозять відносно старі і дешеві, податки не платять і заплатити не можуть", — стверджує фінансовий аналітик Володимир Мазуренко.
 

Нові акцизні ставки будуть залежати, в тому числі, від віку автомобіля. Чим старше авто, тим більше за нього доведеться заплатити. Наприклад, якщо купити 15-річний автомобіль із бензиновим двигуном, об'ємом 2,5 тис. куб, за 8 тис. эвро, то за її розмитнення, згідно із запропонованим варіантом, доведеться заплатити майже 5 тис. эвро. За таких умов стимул купувати дешеві, але старі авто зникне. Це, в тому числі, підштовхне українців купувати автомобілі у лізинг вже в Україні.
 

На яких умовах українцям дають авто в кредит і лізинг
 

Ліцензію на надання лізингу в Україні отримали до 280 компаній (понад 80 банків, інші — юридичні особи). Головна перевага — початковий внесок може бути нижчим. У випадку з кредитом банк (або юрособа) бере на себе ризики. Автомобіль, хоч і залишається в заставі, але все ж переходить у власність клієнта. Водночас лізинг передбачає лише оренду з правом викупу. У рекламних оголошеннях таку можливість представляють, як "авто за ціною оренди", хоча насправді частина платежів іде в рахунок погашення комісій, відсотків, решта — на придбання авто.
 

Лізинг надають у середньому під 25% річних. У випадку з кредитом реальна ставка може становити до 99%. Наприклад, "Ідея банк" пропонує клієнтам взяти автомобіль під 21,99% річних, але при цьому додаткова щомісячна комісія становить 2,8% (або 33,6% у рік). Якщо врахувати усі комісії й збори, переплата виявиться у рази вище лізингу.
 

Начальник сектора розвитку кредитування і страхування "ОТП Банк" Ігор Жмуренко зазначає: найчастіше банки під час оформлення подібних кредитів вимагають провести експертну оцінку авто, відповідність його критеріям за віком і пробігом, оформити заставу, страхування, нотаріально завірити договір і внести заставу — від 20% від вартості автомобіля. Причому в банку можуть не дати кредит, якщо офіційний дохід клієнта менше 15 тис. грн у місяць.


Наприклад, якщо взяти авто Chevrolet Orlando за середньою на ринку ставкою на три роки, щомісяця доведеться платити 11,3 тис. грн. Якщо ж цей автомобіль взяти у лізинг, платіж становитиме до 10,9 тис. грн. Велика частина від зазначених сум йтиме на обслуговування кредиту та лізингу.
 

Однак, знизити ставку банки не можуть, впевнений Мазуренко. Причина — ризики та інфляція. "Уявімо, що в минулому році у нас була 13,7% інфляція. Ви, наприклад, взяли кредит під 25% річних у гривнях. Але тільки інфляція з'їла майже 14% суми. Решта 11% — ризики, послуги банку, утримання інфраструктури і т.д. А знаєте скільки людей не повернуть кредит? Кожен другий. У нас в країні половина кредитів непрацюючі", - розповідає Володимир Мазуренко.
 Джерело: https://www.obozrevatel.com/ukr/economics/zamis...