![]() |
|
|
|
За 2018 рік обсяг зовнішньої торгівлі товарами становив 104 млрд доларів
Що продаємо і купуємо
Чому утворився дефіцит зовнішньої торгівлі
"З огляду на нашу сировинну структуру економіки, виходить, що, як тільки зростає добробут наших громадян, зростають зарплати, пенсії, соціальні виплати тощо, відбувається і зростання імпорту. Своєї продукції ми виготовляємо дуже мало, тому все це імпортується. Таким чином, зростання добробуту у нас автоматично веде до зростання імпорту, а зростання імпорту, в свою чергу, призводить до зростання негативного торгового сальдо", – зазначає економічний експерт Борис Кушнірук.
Василь Юрчишин, директор економічних програм Центру Разумкова, також говорить, що зміцнення курсу гривні спровокувало зростання купівельної спроможності населення.
"Один з факторів – 2018-го була досить стабільна гривня, вона навіть зміцнилася до кінця року. В умовах хоч слабкої, але позитивної динаміки, і міцної гривні, різко зростає купівельна спроможність населення, особливо до імпортних товарів. Тобто схильність до споживання імпортних товарів для України дуже висока", – пояснює експерт.
Інший важливий аспект пов'язаний з тим, що Україна імпортує багато паливних матеріалів, нафти, газу і т.д., а ціни на них цього року суттєво зросли. Юрчишин пояснює, що Україна, як і раніше, залишається енергетичним і сировинним імпортером, хоч обсяги споживання поступово й знижуються.
"Хоча, ми дещо знизили загальний обсяг споживання, але, порівняно з іншими групами, і з огляду на потреби України для забезпечення економіки, енергосировинний сектор залишається досить значним. Особливо, якщо ми подивимося на ядерну складову. Сировина ми практично все купуємо, комплектуючі для ядерної енергетики також купуємо. У нас є такі ніші, які ми наразі не можемо замінити. Те ж саме стосується і хімічний добрив і т.д.", – коментує ситуацію експерт. Які перспективи для зовнішньої торгівлі
"Дуже довго зберігати від'ємне торговельне сальдо неможливо, тому що відбувається накопичення цього негативу від негативного сальдо. Воно, певною мірою, покривається за рахунок інших платежів, наприклад, за рахунок перерахувань заробітчан. Але в разі обвалу на ринках, експорт на наші види продукції скоротиться, а імпорт, пов'язаний з готовою продукцією, яку споживають українці, так швидко скоротити неможливо. В результаті відбувається стрімке погіршення торговельного сальдо і, отже, потім досить якогось приводу, щоб почався обвал національної валюти", – пояснює Борис Кушнірук.
Він додає, що потрібно проводити реформи, які б сприяли збільшення не сировинного експорту, а експорту товарів з великим рівнем доданої вартості (на таких товарах перепади на ринках менш відчутні, у них немає такого коливання цін), в цьому випадку була б можливість впевненіше управляти економічними процесами.
Не знаю, чому за ці роки щодо цілої групи товарів не вдалося перебудуватися. Зокрема, на мою думку, що хімічна промисловість, виробництво добрив могло б активніше працювати на переорієнтацію. Можливо, виробникам набагато легше і зручніше залишатися залежними від російських постачальників", – підсумував Юрчишин. Джерело: https://ukr.segodnya.ua/economics/enews/vneshny... |